RTE 907c over Ocean Parkway Service Ro
Good Condition22 years old133,563 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | Jct Shore Pk & Ocean PKWY |
| Carries | RTE 907c |
| Crosses | Ocean Parkway Service Ro |
| Coordinates | 40.58393, -73.96669 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 133.5 ft (40.7 m) |
| Deck Area | 2755.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 133,563 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002231360 |