E 12th ST over RTE 907c RTE 907c RTE
Fair Condition84 years old
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .5mi E Belt Pky+ocean Pky |
| Carries | E 12th ST |
| Crosses | RTE 907c RTE 907c RTE |
| Coordinates | 40.58500, -73.95755 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 271.0 ft (82.6 m) |
| Max Span | 73.8 ft (22.5 m) |
| Deck Width | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Area | 1478.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1942 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002231390 |