RTE 907c over RTE 907c RTE 907c Serv
Good Condition14 years old
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .3mi E Belt Pky+ocean Pky |
| Carries | RTE 907c |
| Crosses | RTE 907c RTE 907c Serv |
| Coordinates | 40.58441, -73.96158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.0 ft (89 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 1005.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002231370 |