Coney Island AVE over RTE 907c RTE 907c
Fair Condition84 years old12,390 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .4mi E Belt Pky+ocean Pky |
| Carries | Coney Island AVE |
| Crosses | RTE 907c RTE 907c |
| Coordinates | 40.58464, -73.96018 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 300.9 ft (91.7 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 1843.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1942 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,390 (2011) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002231380 |