County Road 22 over East Brook
Fair Condition73 years old386 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.5 Miles NE Of Walton |
| Carries | County Road 22 |
| Crosses | East Brook |
| Coordinates | 42.20562, -75.08578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 130.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 386 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353440 |