Walton-frankln RD over Freer Hollow Brk
Fair Condition59 years old1,584 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 4.5 Mi N Of Walton |
| Carries | Walton-frankln RD |
| Crosses | Freer Hollow Brk |
| Coordinates | 42.23123, -75.12453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 113.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,584 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353430 |