CR 23 over West Brook
Fair Condition77 years old423 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2.2 Mi N Of Walton |
| Carries | CR 23 |
| Crosses | West Brook |
| Coordinates | 42.19853, -75.12124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 106.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 423 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353450 |