RTE I95 over Bartow AVE Bartow AVE
Fair Condition70 years old95,754 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 2.3 Mi NW Jct I295 & I95 |
| Carries | RTE I95 |
| Crosses | Bartow AVE Bartow AVE |
| Coordinates | 40.86839, -73.83272 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Area | 1559.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95,754 (2020) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005075399 |