Baychesterav Ramp over RTE I95
Fair Condition70 years old
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 2.8 Mi NW Jct I295 & I95 |
| Carries | Baychesterav Ramp |
| Crosses | RTE I95 |
| Coordinates | 40.87543, -73.83486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 423.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005076070 |