Sr1536 over Helton Creek
Fair Condition59 years old80 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 25 Ft.s.jct.sr1528 |
| Carries | Sr1536 |
| Crosses | Helton Creek |
| Coordinates | 36.54651, -81.43744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.7 ft (18.5 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Area | 77.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090289 |