Sr1132 over Jerry Creek
Good Condition67 years old620 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 0.006mi S.jct.sr1133 |
| Carries | Sr1132 |
| Crosses | Jerry Creek |
| Coordinates | 36.08428, -82.04099 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 75.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 620 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110053 |