Sr1157 over North Toe River
Fair Condition29 years old800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .2 Mi.w.jct.sr1162 |
| Carries | Sr1157 |
| Crosses | North Toe River |
| Coordinates | 36.09533, -81.95156 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 382.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110064 |