Sr1158 over Whiteoak Creek
Poor Condition25 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 150 Ft.s.jct.sr1157 |
| Carries | Sr1158 |
| Crosses | Whiteoak Creek |
| Coordinates | 36.09602, -81.94492 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 61 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110088 |