Watauga Street over North Toe River
Fair Condition26 years old300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 0.3 Mi.n.jct.nc181 |
| Carries | Watauga Street |
| Crosses | North Toe River |
| Coordinates | 36.08470, -81.92094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.8 ft (16.1 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 149.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (1996) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110068 |