Sr1117 over North Toe River
Fair Condition25 years old320 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .6 Mi.s.jct.sr1157 |
| Carries | Sr1117 |
| Crosses | North Toe River |
| Coordinates | 36.08624, -81.94491 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 349.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110065 |