Sr1158 over North Toe River
Fair Condition65 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .5 Mi.s.jct.sr1157 |
| Carries | Sr1158 |
| Crosses | North Toe River |
| Coordinates | 36.09214, -81.94866 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.8 ft (22.5 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 144 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110093 |