Sr1004 over Southern Railroad Spur
Fair Condition64 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.3 Mi. E. Jct. Sr1825 |
| Carries | Sr1004 |
| Crosses | Southern Railroad Spur |
| Coordinates | 35.69406, -81.04966 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 599.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350275 |