Sr1834 over Creek
Fair Condition67 years old450 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.6 Mi. S. Jct. Sr1885 |
| Carries | Sr1834 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.66284, -80.99983 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 62.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350162 |