Sr1832 over Balls Creek
Fair Condition65 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.5 Mi. S. Jct. Sr1004 |
| Carries | Sr1832 |
| Crosses | Balls Creek |
| Coordinates | 35.68886, -80.98953 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 276.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350160 |