Sr1819 over Balls Creek
Fair Condition61 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.9 Mi. N. Jct. Sr1833 |
| Carries | Sr1819 |
| Crosses | Balls Creek |
| Coordinates | 35.68700, -81.01511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 345.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350159 |