Sr1833 over Southern Rr
Fair Condition64 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.3 Mi. W. Jct. Sr1831 |
| Carries | Sr1833 |
| Crosses | Southern Rr |
| Coordinates | 35.65897, -81.03525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 230.0 ft (70.1 m) |
| Max Span | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 602.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350276 |