Sr1818 over North Fork Mountain Cree
Good Condition25 years old750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.4 Mi. N. Jct. Sr1817 |
| Carries | Sr1818 |
| Crosses | North Fork Mountain Cree |
| Coordinates | 35.62148, -81.05700 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 257.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350156 |