Sr1817 over N. Fork Mountain Creek
Poor Condition53 years old500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 1.3 Mi. N. Jct. Sr1818 |
| Carries | Sr1817 |
| Crosses | N. Fork Mountain Creek |
| Coordinates | 35.62288, -81.04799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 213.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350158 |