Sr1831 over Balls Creek
Poor Condition46 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.6 Mi. S. Jct. Sr1004 |
| Carries | Sr1831 |
| Crosses | Balls Creek |
| Coordinates | 35.68936, -81.03381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 287.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350237 |