Sr1303 over Lake Norman
Fair Condition65 years old11,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 1.3 Mi. N. Jct. Nc150 |
| Carries | Sr1303 |
| Crosses | Lake Norman |
| Coordinates | 35.61694, -80.89009 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 287.7 ft (87.7 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 833.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970059 |