Sr1302 over I77
Fair Condition60 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.4 Mi. E. Jct. Sr1433 |
| Carries | Sr1302 |
| Crosses | I77 |
| Coordinates | 35.62385, -80.86012 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 336.9 ft (102.7 m) |
| Max Span | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 996.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970080 |