Sr1302 over Lake Norman
Good Condition7 years old14,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.3 Mi. E. Jct. Sr1378 |
| Carries | Sr1302 |
| Crosses | Lake Norman |
| Coordinates | 35.62655, -80.86609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 199.8 ft (60.9 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 676.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,000 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970057 |