Sr1109 over Lake Norman
Poor Condition65 years old19,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.8 Mi. N. Jct. Sr1911 |
| Carries | Sr1109 |
| Crosses | Lake Norman |
| Coordinates | 35.56438, -80.86598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 224.7 ft (68.5 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 589.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,500 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970056 |