Sr1683 over Little Tennessee River
Fair Condition67 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 100 Ft.w.jct.sr1726 |
| Carries | Sr1683 |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.01671, -83.38147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 75.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130041 |