Sr1635 over Middle Creek
Good Condition3 years old570 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.8 Mi.e.jct.sr1629 |
| Carries | Sr1635 |
| Crosses | Middle Creek |
| Coordinates | 35.05216, -83.36350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 241.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 570 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130043 |