Sr1629 over Little Tennessee River
Poor Condition58 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.1 Mi.e.jct.us23 441 |
| Carries | Sr1629 |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.03086, -83.38184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 288 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130042 |