Sr1632 over Little Tennessee River
Poor Condition66 years old170 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 50 Ft.w.jct.sr1629 |
| Carries | Sr1632 |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.04419, -83.37658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130050 |