Sr1635 over Middle Creek
Poor Condition46 years old570 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 25 Ft.s.jct.sr1684 |
| Carries | Sr1635 |
| Crosses | Middle Creek |
| Coordinates | 35.05276, -83.37414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.8 ft (23.1 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 247.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 570 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130044 |