Sr1112 over Dryman Fork Creek
Fair Condition56 years old60 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.2 Mi.n.jct.sr1111 |
| Carries | Sr1112 |
| Crosses | Dryman Fork Creek |
| Coordinates | 35.05081, -83.40760 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 60 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130092 |