Sr1115 over Coweeta Creek
Fair Condition56 years old250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.1 Mi.n.jct.sr1110 |
| Carries | Sr1115 |
| Crosses | Coweeta Creek |
| Coordinates | 35.06018, -83.40672 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 90.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130051 |