Sr1115 over North Fork Coweeta Creek
Good Condition45 years old260 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .15 Mi.s.jct.sr1114 |
| Carries | Sr1115 |
| Crosses | North Fork Coweeta Creek |
| Coordinates | 35.06631, -83.40611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 112.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130145 |