Sr1114 over North Fork Coweeta Creek
Fair Condition56 years old150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.2 Mi.e.jct.sr1115 |
| Carries | Sr1114 |
| Crosses | North Fork Coweeta Creek |
| Coordinates | 35.06431, -83.40156 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 60.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130122 |