Sr1369 over Tellico Creek
Good Condition2 years old160 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.3 Mi.w.jct.sr1366 |
| Carries | Sr1369 |
| Crosses | Tellico Creek |
| Coordinates | 35.27625, -83.53781 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 144.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130181 |