Sr1369 over Tellico Creek
Poor Condition67 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .8 Mi.w.jct.sr1368 |
| Carries | Sr1369 |
| Crosses | Tellico Creek |
| Coordinates | 35.27532, -83.52397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 42.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130119 |