Parrish RD Mr-372m over Ir 90
Fair Condition66 years old1,295 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.22 Mi W Of SR 7 |
| Carries | Parrish RD Mr-372m |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.91069, -80.59067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 283.1 ft (86.3 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 794.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,295 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404594 |