Keefus Road CR 421 over Ir 90
Good Condition66 years old1,945 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.90 Mi W Of SR 7 |
| Carries | Keefus Road CR 421 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.90679, -80.60341 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 363.8 ft (110.9 m) |
| Max Span | 105.3 ft (32.1 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 1031.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,945 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404535 |