US 20 over Conneaut Creek & B&le Rr
Good Condition22 years old5,335 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.51 Mi E Of SR 7 |
| Carries | US 20 |
| Crosses | Conneaut Creek & B&le Rr |
| Coordinates | 41.94183, -80.55254 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1031.5 ft (314.4 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 4873.2 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,335 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0402273 |