US 20 over Over Norfolk Southern Rr
Good Condition11 years old6,798 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 3.84 Mi E Of SR 7 |
| Carries | US 20 |
| Crosses | Over Norfolk Southern Rr |
| Coordinates | 41.92484, -80.62697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 325.5 ft (99.2 m) |
| Max Span | 320.9 ft (97.8 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 1855.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,798 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0402265 |