I.r. 90 over Over S Ridge RD Cr-22
Fair Condition66 years old12,418 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.61 Mi E Of SR 84 |
| Carries | I.r. 90 |
| Crosses | Over S Ridge RD Cr-22 |
| Coordinates | 41.89926, -80.62287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 471.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,418 (2015) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404500 |