I.r. 90 over Over B&le Railroad
Good Condition66 years old11,057 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.62 Mi E Of SR 7 |
| Carries | I.r. 90 |
| Crosses | Over B&le Railroad |
| Coordinates | 41.93492, -80.52462 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 199.1 ft (60.7 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 1019.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,057 (2015) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404802 |