James RD Ext over US 33 NB
Fair Condition62 years old7,640 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.62 Mi W Of Sr71 |
| Carries | James RD Ext |
| Crosses | US 33 NB |
| Coordinates | 39.92456, -82.92131 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 444.6 ft (135.5 m) |
| Max Span | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1490.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,640 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2501775 |