Winchester Pike over NB Us-33
Fair Condition63 years old10,190 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.99 Mi E Of Sr270 |
| Carries | Winchester Pike |
| Crosses | NB Us-33 |
| Coordinates | 39.92161, -82.92019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 255.2 ft (77.8 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 855.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,190 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2501805 |