James RD Ext. over Ir-70
Fair Condition60 years old14,914 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 2.01 Mi W Of Sr317 |
| Carries | James RD Ext. |
| Crosses | Ir-70 |
| Coordinates | 39.93129, -82.91587 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.6 ft (89.5 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Area | 1,790 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,914 (2017) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505347 |