I-70 over Over Usr 33
Good Condition60 years old42,390 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.65 Mi W Of James RD |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Over Usr 33 |
| Coordinates | 39.93196, -82.92767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.6 ft (89.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Area | 2139.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,390 (2015) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505282 |