Usr 40 over Scioto River (broad St.)
Good Condition34 years old15,200 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.68mi E Of Sr315 |
| Carries | Usr 40 |
| Crosses | Scioto River (broad St.) |
| Coordinates | 39.96154, -83.00634 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Other |
| Total Length | 672.9 ft (205.1 m) |
| Max Span | 164.0 ft (50 m) |
| Deck Width | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Area | 6255.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,200 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2502577 |